CFR Cluj – Campioana României pentru al treilea sezon consecutiv! Feroviarii s-au impus în Bănie cu 3-1 și au adus trofeul în Gruia

Derby-ul cu trofeul pe masă de pe stadionul „Ion Oblemenco” care a tras cortina peste acest sezon competițional 2019-2020 dintre CSU Craiova și CFR Cluj a fost câștigat de campioana en-titre, scor 1-3 (1-1), iar feroviarii au ridicat, pentru a treia oară consecutiv, trofeul deasupra capului, chiar și fără tehnicianul Dan Petrescu, care a urmărit partida de la televizor.

Craiova a deschis scorul în minutul 10 prin Dan Nistor, iar CFR a restabilit egalitatea în minutul 36 cu o lovitură de cap a lui Paolo Vinicius dintr-o centrare a lui Deac.

În partea secundă, feroviarii pregătiți de Dan Petrescu au ieșit la joc și au preluat conducerea pe tabelă, minutul 57, tot cu o lovitură de cap, dar de această dată a celuilalt fundaș, Kevin Boli. CFR și-a asigurat un final de meci mai liniștit, după ce Deac a transformat un penalty obținut de Vinicius (77).

Craiovenii nu au mai reușit să amenințe poarta lui Arlauskis, iar linia defensivă aliniată de Petrescu a fost la înălțime și a păstrat siguranța.

Cu acest titlu, CFR egalarea „campioana provinciei”, UTA Arad, la numărul de trofee câștigate (6).

Echipele de start:

CSU Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Cosic, Acka, Vlădoiu – Cicâldău, Mateiu (Ivanov, min. 75), Nistor – Mihăilă (Baiaram, min. 75), Koljic, Bărbuț (A. Ivan, min. 58)

Rezerve: L. Popescu, Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, A. Ivan, Gustavo, Baiaram, Nițu

Antrenor: Cristian Bergodi

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vinicius, Boli, Camora – Itu (Hoban, min 65), Bordeianu (Aurelio, min. 84), Deac – Omrani, Rondon (Costache, min. 65), Joca (Chipciu, min 8)

Rezerve: A: Rus, Cestor, Burcă, L. Aurelio, A. Chipciu, M. Pereira, Petrilă, Costache, Hoban

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru principal: Ovidiu Hațegan

Asistenți: Octavian Șovre / V. Marinescu

Cartonașe galbene: Nistor (58), Cosic (76) // Chipciu (41), Pereira (90+1)