Pedofilul clujean care a violat și agresat sexual mai mulți minori din Cluj a fost condamnat la 30 de ani de închisoare.
Marcel Souca, despre el fiind vorba, a primit 45 de ani de închisoare, dar sentința finală a fost de 30 de ani de închisoare, deoarece atât prevede Codul Penal.
Astfel, procurorii au reținut că începând cu anul 2010, până la momentul reținerii sale, în 8 iulie 2021, inculpatul S.S.M., persoană cunoscută ca manifestând atracție sexuală față de copii de vârstă prepubertină, indiferent de sexul lor, „a violat și/sau agresat sexual 10 victime minore, cu vârste cuprinse între 6 și 12 ani, în scopul satisfacerii unor impulsuri sexuale pe care nu le putea controla”.
„Urmare la comunicatul de presă nr. 4595/VIII/3/2021 din dată de 28.10.2021 prin care vă informam că s-a dispus trimiterea în judecată a inculpatului S.S.M, în vârstă de 46 ani, în stare de arest preventiv, pentru săvârșirea a 17 infracțiuni (viol, agresiune sexuală, violență în familie, rele tratamente aplicate minorului, ultraj contra bunelor moravuri):
În fapt s-a reținut că începând cu anul 2010, până la momentul reținerii sale (08.07.2021), inculpatul S.S.M., persoană cunoscută ca manifestând atracție sexuală față de copii de vârstă prepubertină, indiferent de sexul lor, a violat și/sau agresat sexual 10 victime minore, cu vârste cuprinse între 6 și 12 ani, în scopul satisfacerii unor impulsuri sexuale pe care nu le putea controla.
Pentru agresarea sexuală a trei dintre victime, inculpatul a fost condamnat la pedeapsa rezultantă de 5 ani închisoare pentru săvârșirea a trei infracțiuni de agresiune sexuală, fiind liberat condiționat ulterior.
În prezenta cauză, inculpatul, persoană cu inteligență peste medie, a acționat de fiecare dată după ce și-a pregătit minuțios săvârșirea faptelor, respectiv câștigarea încrederii părinților victimelor și crearea de scenarii pentru a putea rămâne singur cu victimele, inclusiv peste noapte în apartamentul său, invocând că în acest mod ajută/degrevează de sarcini pe părinții care aveau un program încărcat și, în principal, sub pretextul că îi ajută la satisfacerea nevoilor fiziologice, a violat și/sau agresat sexual victimele.
Profitând de ascendentul moral conferit de vârstă, de legătura strânsă cu părinții minorilor, dar și de acte de violență fizică sau amenințări cu acte de violență fizică, inculpatul a reușit să obțină tăcerea victimelor, care ulterior agresiunilor, pe fondul traumelor, au manifestat o schimbare bruscă a comportamentului.
Spre sfârșitul perioadei infracționale, inculpatul nu și-a mai putut controla deloc impulsurile sexuale și a acționat inclusiv în locuri publice, respectiv pe plaja unui râu și într-un parc, ambele de pe raza mun. Cluj-Napoca.
Structura de comunicare din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca este împuternicită să aducă la cunoștința opiniei publice următoarele:
Prin Sentința Penală a Judecătoriei Cluj-Napoca s-a dispus condamnarea inculpatului S.S.M. la pedeapsa rezultantă de 45 ani și 4 luni închisoare, iar potrivit art. 60 C.pen. i s-a alicat pedeapsa de 30 ani închisoare (maximul
general).
Precizăm că pedeapsa a fost aplicată în primă instanță, situație care nu poate în nici un fel să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, se arată în comunicatul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj.
Lasă un răspuns