Panică pentru mii de turiști aflați în această perioadă în vacanță în cea mai aglomerată stațiune de pe litoralul românesc.
O alertă de urgență a venit luni dimineața, după ce o mină marină ar fi explodat în zona digului din Costinești, din fața hotelului Forum, potrivit ISU Constanța.
Intervin pompierii staţiei Tuzla cu 1 ASAS, SMURD B2 şi RHIB Eforie.
Echipele de intervenție sunt în alertă, mai ales că ar fi depistat o a doua mină, care încă plutește.
Conform primelor informații, nu există răniți în urma exploziei.
Purtătorul de cuvânt al Gărzii de Coastă Constanţa, Andrei Ene, a precizat, pentru AGERPRES, că la această oră se verifică „toate informaţiile” şi nu se poate spune, la acest moment, dacă este vorba despre o explozie provocată de o mină marină.
„A fost o explozie puternică. Am văzut mult fum negru. Ni s-a zis că a explodat ceva. Se află poliția și pompierii aici. Turiștii încă sunt în apă”, a spus un martor potrivit digi24.ro.
