Firmele private de ambulanță din județul Cluj vor fi folosite în lupta anti-COVID. Decizia a fost luată după ce cele de la stat nu mai fac față din cauza solicitărilor.
Prefectul Clujului, Mircea Abrudean, a anunțat că un număr de nouă furnizori de servicii private de ambulanță din județ urmează să vină în sprijinul Serviciului de Ambulanță Cluj.
Angajații de la firmele private vor spriji personalului SAJ Cluj, care nu mai face față solicitărilor. Aceștia vor ajuta atât la transportul pacienților, cât și la recoltările de probe pe teren, a precizat prefectul Mircea Abrudean.
„La Cluj avem 9 furnizori de servicii private de ambulanțe, cu care am discutat azi. Urmează să ne sprijine pe partea de transport pacienți din spitale COVID și pe recoltări, având deja contracte cu CAS și fiind autorizați DSP”, a transmis prefectul.
Miercuri, 11 noiembrie, 707 clujeni au fost diagnosticați cu COVID19. În acest moment, în spitalele clujene sunt internați 686 de pacienți cu acesată boală, 50 dintre ei la Terapie Intensivă.
Lasă un răspuns