,

Atac al unei haite de lupi asupra mistreților. Totul a fost filmat la Răchițele, Cluj

Posted by

Reprezentanții unui fond de vânătoare din județul Cluj au postat pe o rețea de socializare. atacul unei haite de lupi asupra unor mistreți. Atac al unei haite de lupi asupra mistreților.

Atac al unei haite de lupi asupra mistreților.

Haita de lupi este activă pe Fondul de vânătoare 51 Răchițele, Cluj. Pe filmare se poate vedea cum haita de pui atacă turma de mistreți. La un moment, lupii prind un porc mistreț și îl trag spre un loc sigur, ca sp fie devorat. În apărare a sărit și șeful turmei de miostreți, care i-a atacat pe lupi.

Specialiștii susțin că astfel de imagini sut foarte rare și că porcii mistreți fug la primul semnal de alarmă.

”Era vierul turmei și probabil lupii au prins o scroafă gestantă. Nu prea este cunoscut în natură un astfel de contraatac”, ne-a declarat unul dintre șefii vânătorilor clujeni.

Se reface ecosistemul natural

Unul dintre cei care au văzut imaginile a scris un comentariu în care arată că aceste atacuri sunt perfect normale în natură.

Anormal ar fi ca lupii să intre în gospodăriile oamenilor și să facă ravagii.

”Sursa de hrana controleaza numarul de indivizi dintr-o specie. Daca lupii sunt multi inseamna ca au surse de hrana, daca intra prin curtile oamenilor inseamna ca sunt disperati si umbla dupa mancare, cu orice riscuri. La fel si cu ursii, faptul ca interactiunile dintre ei si oameni devin din ce in ce mai dese arata ca au probleme cu hrana ca doar nu si-au taiat ei padurile si nu ei au grabit aparitia schimbarilor climatice. A doua situatie este un marker al declinului surselor de hrana si de regula intervine omul spre reducerea numarului. Dupa lupi si ursi, urmeaza rasa umana”, a scris Victorin Borsciov.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *