Pana de curent de duminică, 28 decembrie, s-a prelungit și astăzi, iar localitățile Apahida și Jucu sunt fără curent a doua zi consecutiv.

Primarul din Jucu, Valentin Jucu, a anunțat că localitatea pe care o administrează a rămas și astăzi fara curent.
Transformatorul care s-au defectat ieri la Jucu. Au ars două celule din stația de transformare care alimenta Jucu, Apahida și Sânnicoara.
Nu s-a rezolvat situația de ieri. Calvarul continua pentru mii de locuitori
Primarul din Jucu, Valentin Pojar a pus ”degetul pe rană” și a recunoscut că echipamentele de la Stația Jucu au luat foc, nu pentru că a bătut vântul ci pentru că sunt vechi.
„Cu părere de rău vreau să vă anunț ca ieri după vântul puternic am rămas mare parte din comuna fără curent sau tensiune slabă. De ieri am vorbit cu cei de la electrica și mi-au zis ca s-a ars o celulă de la un transformator din stația de înaltă tensiune de pe strada Balastierei și ca se lucrează la remedierea transformatorului.
Și azi am vb cu ei și situația era la fel, dar pe timpul zilei fiind soare, s-a mai reglat tensiunea de la panourile solare, iar acuma seara din nou a scăzut tensiunea. Am vb și acum o juma de oră cu ei și ziceau ca speră sa termine reparația transformatorului în seara aceasta.
Am văzut tot felul de discuții pe rețelele de socializare și am vrut să vă comunic ca suntem permanent în contact cu cei de la electrica, dar din păcate nu depinde de noi.
Sperăm ca remedierea să fie cât mai promta. Seară liniștită tuturor!”, a anunțat primarul din Jucu.
Avarie din nou la Jucu
Prefectul Maria Forna a confirmat că există, din nou, probleme cu rețeaua electrică.
„Este avarie, iar 2 echipe ale DEER se deplasează acum la Apahida și Jucu. Vă reamintesc faptul că la Jucu, acum 2 zile, au ars două celule din stația de transformare care alimenta Jucu, Apahida și Sânnicoara. Alimentarea consumatorilor a fost preluată în aceste 2 zile, în regim temporar, de pe o altă alimentare iar în această seară se depun eforturi să se revină la starea normală”, a anunțat prefectul Maria Forna.
Stația de la Jucu de unde se alimentează comunele Jucu, Apahida și satul Sânnicoara.








Lasă un răspuns