Luptătorul clujean Benjamin Adegbuyi, numărul 2 din clasamentul greilor GLORY, a susținut o conferință de presă astăzi după victoria fabuloasă obținută în fața legendarului Badr Hari, pe care l-a învins cu un KO în repriza a treia și i-a spart nasul.
„E prima dată când fac o conferință special pentru mine, dar bănuiesc că merită și merit și eu, merită și momentul acesta. Mă simt bine, abia am ajuns acasă, puțin obosit, nu prea am reușit să dorm după meci, dacă am ațipit o oră două. A fost prea multă adrenalină după meci, mă dor picioarele de nu mai pot, dar uite că în sfârșit am ajuns acasă după atâta vreme cât am fost plecat departe de familie. Am reușit să ajung la ei, la prieteni, la oamenii care mă susțin cu adevărat și cărora le mulțumesc evident.
Să ne bucurăm de Crăciun, de sărbători și mă bucur și de victorie pentru că merit, așa mai egoist, dar chiar merit”, au fost primele cuvinte ale lui Benny Adegbuyi în cadrul unei conferințe de presă susținute la București.
„MI-am dat seama că cele mai importante momente în viață sunt cele cu familia și cu prietenii apropiați, restul nu prea contează„, a mai susținut acesta.
Despre meci
„Totul a fost plănuit din ianuarie, de la începutul anului, am avut o discuție cu familia mea, cu echipa SuperPro din Olanda, oamenii din România, cei de la DFS care mă susțin, am avut o discuție cu fondatorul GLORY și le-am povestit că sunt în top 3 GLORY de vreo 4-5 ani de zile și cred că merit și eu un meci mare, un meci de centură, chiar dacă am avut deja meciul de centură cu Rico Verhoeven, chiar dacă eram prea la începutul carierei și nu eram destul de copt, iar ei au considerat că ori merit un meci de centură ori merit un meci cu Badr Hari, într-un final au acceptat meciul cu Hari, el a acceptat meciul cu mine, așa a pornit totul. După a venit pandemia, totul s-a amânat, s-a reluat o nouă dată, am fost nevoit să mă antrenez în subsol, singur, totul cu un scop, pentru a câștiga meciul cu Badr Hari. Știm cu toții că e o legendă, e cel mai faimos și unul dintre cei mai buni luptători din lume all-time”, a susținut luptătorul.
„E urât să stai departe de familie, de prieteni, cred că cantonamentul meu a început undeva prin luna septembrie, dar nimic frumos nu vine fără sacrificii, iar asta am făcut eu, am stat departe de ei, m-am pregătit și a urmat meciul. Ați văzut toți declarațiile arogante ale lui Badr Hari, care nu știu dacă m-a subestimat sau pur și simplu a încercat să vândă meciul.
Am început meciul foarte încrezător în mine, știam de ce sunt capabil, mă așteptam la un Badr Hari foarte agresiv, colțul meu și echipa SuperPro, am avut un antrenor Alin Bălașa de la Sibiu care a venit și a făcut un cantonament cu mine. S-a rupt și el de familie și de fiul lui ca să fie totul perfect. Pe lângă antrenorii din Olanda am avut unul care a stat zi de zi cu mine. Ne așteptam ca Badr Hari să fie agresiv, puternic și asta s-a întâmplat. Am avut un blocaj foarte mult, consider că am făcut o primă repriză foarte bună, am avut foarte multe feedback-uri pozitive cum că aș fi câștigat și prima repriză, dar din câte știu doi arbitri au văzut diferit, dar eu consider că am câltigat-o și pe prima„, a mai declarat luptătorul.
Cea mai importantă victorie pentru mine și pentru kickboxul românesc
„Repriza a doua m-a motivat și mai tare după ce a reușit să îmi dea un croșeu în tâmplă. Dar asta m-a motivat pentru că nu îmi venea să cred că după o repriză atât de bună aproape câștigată de mine și după atâta sacrifiu făcut nu îmi venea să cred că aș putea să pierd meciul din cauza unei greșeli și din cauza unei numărători. Și atunci am reușit să supraviețuiesc celor 40 de secunde și începând repriza a treia cu forțe noi, antrenorii m-au motivat și mi-au spus că poți să faci asta, ești un luptător mult mai bine. Am intrat foarte montat și am încercat să distrug, dacă pot să spun așa, i-am dat peste mâini și peste picioare. Nu vreți să știți cum arată picioarele mele și cum am dormit în noaptea de după meci, cu picioare în sus pentru că nu puteam să umblu. După care l-am prins cu o lovitură de dreapta pe contră, i-am rupt nasul, l-a numărat, a încercat să se ridice, am vrut să îi mai rup și mâinile și picioarele, dar a venit oprirea arbitrului și nu a mai putut să continue. Am adus una dintre cele mai mari victorii pentru mine evident, în primul rând, pentru fanii kickboxingului din România, pentru kickbox-ul românesc, pentru că să nu uităm că Badr Hari este cel mai valoros kickboxer din lume”, a mai susținut acesta.
„În 2021 probabil va urma un meci tare pentru titlu, dar e posibil și un meci de revanșă cu Badr Hari”
„E posibil să urmeze un meci pentru centură, cu colegul meu Rico Verhoeven, care cu 10 minute înainte de meci m-a sunat video și după meci la fel, pentru că dincolo de rivalitate există și respect, m-a felicitat și înainte și după meci. Totuși aș vrea să mă bucur de sărbători cu familia, încă e pandemie și sperăm ca 2021 să fie un an mai relaxat și în funcție de meciul care urmează (Jamal vs Rico), în 2021 ne vom pune la masă toți și vom hotărâ ce urmează. Probabil va urma un meci tare pentru titlu, dar e posibil și un meci de revanșă cu Badr Hari”, a mai declarat Benny.
„Badr Hari e un nume atât de mare în sportul ăsta și nu cred că ar trebui să se retragă”
„Badr Hari e un nume mare și de fiecare dată multă lume când intră în ring cu o legendă, primul imbold este să fi reținut, să fi tensionat, iar eu am încercat să nu fac asta, să intru direct în meci, să îi arăt că sunt mai puternic. M-a motivat și declarațiile lui cum că ar fi o plimbare în parc, cum că bani ușor, iar uite că nu a fost așa, au fost bani munciți din greu.
Multă lume preconizează că l-aș fi retras pe Badr Hari, ăsta pot să zic că e un lucru bun și Benny e cel care l-a scos pe Hari afară din circuit. Însă eu sunt Mr. Gentleman și voi fi fair-play, iar Badr Hari e atât de mare în sportul ăsta încât nu cred că ar trebui să se retragă și ar trebui să revină înapoi în ring și să lupte în continuare pentru că poate să facă probleme oricărui luptător.
Atunci când l-am văzut jos știam că a simțit cât de puternic sunt, știam că îl dor toate, mă dureau pe mine picioarele și îmi imaginez cât de mult îl dureau pe el mâinile și genunchii. Mă gândeam că s-ar putea ca din cauza durerilor să nu se mai ridice, dar totuși dacă se ridica eram pregătim să termin treaba pe care am început-o.
Am avut un feedback foarte bun, știam că Badr Hari e un nume mare, dar nu mă așteptam să am un feedback atât de bun. Mă bucur enorm să văd că am adus bucurie în inimile românilor. Sunt român, reprezint România, am primit mesaje, am primit clipuri cu oameni care și-au rupt tricourile de pe ei, cu oameni care se rugau în genunchi după ce am fost făcut knockout, oameni care au zbierat. Cred că chestia asta îmi dă motivație să continui și să încerc să aduc României glorie cât se poate, până la sfârșitul carierei”, a mai declarat clujeanul.
Lasă un răspuns