Călin Georgescu trădat de un apropiat. Nu se aștepta la așa ceva. ”Îl iubim pe Eminescu, dar să-l pui pe același calapod cu Hristos e deja nebunie”.

Posted by

În ultima vreme tot mai mulți suveraniști se dezic de Călin Georgescu, ideologul categoriei de votanți care își spun suveraniști. Călin Georgescu trădat de un apropiat. 

Călin Georgescu trădat de un apropiat.
Călin Georgescu trădat de un apropiat.

De altfel acest lucru se vede tot mai mult. La protestele de la București, anunțate și răsanunțate, se adun tot mai puțină lume.

Acum, a venit rândul lu Gigi Becali să se dezică de Georgescu. Finanțatorul de la FCSB s-a radicalizat și s-a întors cu 180 de grade.

“Băi, cum să îl susții pe un om, care spune că medicina a fost inventată pentru frică? Numai când spune asta trebuie să te gândești: bă, ăsta are o injecție în cap? Sau ceva nebunii în capul lui? Cum să spui că doi oameni au fost periculoși, Hristos și Eminescu? Băi, îl iubim pe Eminescu, dar să-l pui pe același calapod cu Hristos e deja nebunie.

Cum să spui că trecem la identitatea noastră și să ne îmbogățim că cultivăm pământul. Băi, suntem grânarul Europei, dar tot nu ne îmbogățim. Nu ne-a dat Europa nimic? Europa ne-a dat autostrăzi, o civilizație, adică banii lor. Ia acum 10 ani și uită-te acum”, a spus Becali.

Medicii sunt pentru a te face bine

Becali a trecut și la un alt registru. Georgescu le spunea susținătorilor săi să nu se ducă la medic și să se trateze ”stând la soare câte trei ore pe zi”.

Atacul a mers și spre discursul preferat al liderului suveraniștilor, și anume că Dacii au fost primii în toată Europa.

”Dacă nu era doctorul care cică a fost inventat pentru frică, Călin Georgescu nu avea părul ăla pămătuf. El se operează singur, cum să știe doctorul să opereze piciorul? El a zis, păi ce știe doctorul mai bine decât mine? Păi operează-te, nebunule, singur. După mintea lui, mâine nu mai am mașină, am cal și căruță, că noi ne întoarcem la rădăcini și venim cu Dacii. Că ne hrănim cu plante și cu aerul de munte. Și după mintea lui, ne vindecăm prin magie. E adevărat, e posibil, dar magia e de la draci. Când faci magie sau vrăji cu cine faci? Cu demonii care sunt duhuri necurate și vin în ajutor să-ți creeze imaginea că într-adevăr așa este. Că ei ai putere, sunt îngeri căzuți. Păi du-te bă și ia-ți cuțitul, taie-te singur, că nu știe doctorul”, a mai spus Becali.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *