Ultimele 24 de ore au adus un val de aer foarte rece peste România. În noaptea de marți spre miercuri, în Cluj Napoca s-au înregistrat valori negative, de minus nouă grade Celsius.

Gerul s-a instalt brusc în partea de nord vest a țării. Meteorologii susțin că acest val de aer polar va mai dura încă șapte zile. Gerul va fi mai aspru încă vreo trei zile.
Astfel, temperaturile nocturne vor ajunge în zilele următoare, în zona Cluj, la minus șapte grade Celsius. O îmbunătățire a vremii va exista abia de marțea viitoare, când temperaturile nocturne vor fi de de zero grade, iar cele diurne, de șapte grade.
Temperaturi foarte scăzute
Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână pe întreg teritoriul României, dar cu o abatere termică negativă mai accentuată în regiunile nord-estice.
Regimul pluviometric va fi local excedentar în estul țării, dar și deficitar în regiunile intracarpatice și local în cele sud-estice.
În restul țării va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.
Lasă un răspuns