Cel mai scump, dar și mai frumos cartier din Cluj Napoca, este cartierul Zorilor. Acesta a fost construit repede de fostul regim comunist, începând cu anul 1980. Cel mai frumos cartier al Clujului.

În zonă există de la începutul anilor 1900, un cartier de case care se numea Sinuța. Nimeni nu îți mai aduce aminte de la ce venea acest nume.
Ulterior, după începere urbanizării forțate a Clujului s-a pus problema construirii unor cartiere noi, Mănăștur, Grigorescu, Gheorgheni sau Mărăști.
Așa s-a construit și celebrul cartier Zorilor. În zona actualelor străzi Pajiștei, Sighișoarei, Marinescu, și Zorilor a existau doar case. Mare parte, cu excepția celor de pe strada Marinescu, Pajiștei și Sighișoarei au fot emolate și s-au construit blocuri.
La finalul anilor 1960, se ridică campusul Observator (7 cămine studențești, Bibliotecă+cantină, grădiniță) la nord de strada Observatorului.
S-a construit în jurul Grădinii Botanice
Creearea de locuri de muncă în oraș a condus la creșterea populației orașului și la necesitatea acomodării acestor persoane în urbe, iar dată fiind apropierea de centrul orașului, s-a decis extinderea acestuia la sud de cimitirul central și Grădina Botanică.

Schița de sistematizare a cartierului a fost realizată printre alții de arh. Emanoil Tudose, la finele anilor 1970, urmând ca edificarea cartierului să se realizeze ulterior în trei etape distincte, extinderi succesive:
– Zorilor Nord (la N de str. Observatorului) 1980-1985;
– Zorilor Sud 1 (la S de str. Observatorului, în est până la str. Pădurii)1983-1986;
– Zorilor Sud 2 (la S de str. Observatorului, în est până la Calea Turzii) 1987-1988
La finele anilor 1980, cartierul actual era în mare măsură construit. Au rămas totuși câteva terenuri virane, neamenajate pe care s-au construit în anii 1990 blocuri de locuințe colective pentru tineri, iar mai recent, parcul Observator (inaugurare 2024).
Centru de cartier
Centrul de cartier Zorilor Sud – amplasat pe strada Louis Pasteur, se constituie ca un largo orientat E-V, cu trotuare ample și o fâșie centrală de spațiu verde, mărginită de partere comerciale și de servicii. Spațiile cuprind printre altele: comerț alimentar, comerț cu amănuntul, localuri de alimentație publică (restaurante, baruri, cafenele), agenții bancare, farmacii, săli de fitness, oficiul Poștal nr. 6, magazine specializate pentru copii, alte servicii (frizerii, saloane), Complexul de cartier Zorilor, Piața Agroalimentară, clubul Pensionarilor, Pimăria de cartier.
Centrul de cartier Zorilor Nord – amplasat pe o terasă înaltă la str. Observatorului, la intersecția cu str. Lunii; este format din serviciile si dotările dispuse la parter-ul si primul nivel al celor trei imobile P+10.
Zona Zorilor Sud 2 – Un pol important de servicii, comerț și dotări s-a dezvoltat în timp la capătul estic al străzii Observator, la intersecția cu Calea Turzii, prin reconversia fostei întreprinderi de Electronică Industrială și Automatizări (IEIA) în clădire de birouri si galeriile comerciale Sigma, potrivit wikipedia.
Lasă un răspuns