,

Celebră activistă anticorupție, reținută de poliție pentru o postare pe Facebook! Nu mai există libertate de exprimare?

Posted by

Una dintre cele mai celebre activiste anticorupție din România, Angi Șerban, a fost chemată la secția de poliție din București, după ce a avut o postare pe Facebook considerată instigare publică conform Art 368 din Codul Penal.

Angi Șerban, activistă amprentată
Angi Șerban, activistă amprentată

Alți activiști au venit în fața secției de poliție nr. 18 pentru a o susține pe Șerban, în frunte cu Marian „Ceaușescu”.

„Aici o tin de peste o ora pe Angi. Noi ne-am adunat sa vedem cat de mult intind astia coarda, cat vor sa o tina inauntru?! Pentru toti sustinatorii ei, Angi e asistata de avocat si aici, afara, suntem mai multi alaturi de ea! Le e frica, asta e!”, a scris Diana Voicu.

Postarea considerată instigare publică

„Ministerul Afacerilor Interne, Romania de ce stă băiatul ăsta cu pușca printre protestatari? E cumva ea îndreptată către mașina aia mică?
De când am ieșit din democrație și am intrat în dictatură militară? Să ieșiți public să ne explicați ce caută trupele speciale acolo! De urgență!

Și aș mai avea o întrebare: Dacă în democrație, la un protest pașnic iese poliția cu pușca, nu cumva e legitim să iasă și poporul cu cocktailu’?”, a scris Angi Serban.

Actista susține că a fost ridicată de la o adresă unde nu locuiește și a fost plimbată între secții.

„M-a luat Poliția Română de la o adresa la care nu domiciliez, cu mandat de aducere pentru instigare publică. M-au dus la Secția 13 și acum la Secția 18. Mă plimbă între secții. Domnule Cătălin Predoiu, de unde știe poliția unde dormeam în kwrwl gol mai devreme? Îmi ascultă Ministerul Afacerilor Interne, Romania telefonul fără mandat?”, a completat celebra luptătoare pentru justiție.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *