CFR Cluj a câștigat la penalty-uri a patra Supercupă a României

CFR Cluj a câştigat joi seara, 15 aprilie, la Ploiești, Supercupa României pentru a patra oară după ce a învins-o la penalty-uri pe marea rivală, FCSB, scorul la finalul timpului regulamentar fiind 0-0 (4-1 d.p.).

După 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0, şi nu s-au jucat prelungiri. Conform ROAF, dacă la finalul celor 90 de minute scorul este egal, se trece direct la executarea loviturilor de departajare.

Au marcat de la 11 metri: Rondon, Păun, Chipciu, Camora / Radunovici. Au ratat: Perianu (bară), Şut (balon apărat).

Este a patra Supercupă câștigată de tehnicianul Edward Iordănescu pe banca CFR-ului.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Ciobotariu ’72), Ben Youssef, Burcă, Camora – William Soares (Sigurjonsson ’83), Hoban, Gâdea (Rondon ‘8) – Deac, Debeljuh (Păun ’72), Costache (Chipciu ’72).

Antrenor Edward Iordănescu;

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Nedelcu, Haruţ, Panţîru – Moruţan (Şut ’46), Oaidă (Creţu ’46), Simion – Vână (Radunovici ’46), Fl. Tănase (Istrate ’46), Oct. Popescu (Perianu ’46). Antrenor Anton Petrea. Cartonaşe galbene: Debeljuh ’30, Iordănescu (antrenor) ’33, Deac ’50 / Petrea (antrenor) ’33, Radunovici ’51, Nedelcu ’84.

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu şi Marius Marica – Iulian Dima;

Observatori: Augustus Constantin şi Octavian Goga.

Meciul a opus câştigătoarea campionatului 20219/2020, CFR Cluj, câştigătoarei Cupei României, FCSB. Partida ar fi trebuit să se dispute anul trecut, dar a fost amânată din cauza pandemiei de coronavirus.