Doi antreprenori clujeni, soț și soție, Adina și Marius Rus, au realizat o brățară care îi va ajuta pe copiii cu ADHD să își motorizeze emoțiile mult mai ușor.
Povestea celor doi a fost subiectul unui reportaj al PRO TV, iar brățara îi ajută pe cei mici să își recunoască și monitorizeze mult mai ușor emoțiile.
Unul dintre copiii care au folosit această brățară este Radu.
„Este o metodă foarte bună pentru că el nu o ia ca pe o pedeapsă sau ceartă atenționarea pe care o oferă acest aparat. A fost primită cu foarte mult entuziasm de fiul meu. I s-a părut un mod plăcut de a fi avertizat, de a fi anteționat”, a declarat Mihaela Popescu, mama copilului.
Cum funcționează această brățară
Brățara a fost creată cu un senzor care urmărește bătăile inimii, nivelul de oxigen din sânge și temperatura corpului. Atunci când valorile sunt ridicate vibrează și își schimbă culoarea.
„Brățara vibrează înainte de a apărea evenimentul disturbator și atunci copilul știe că va urma ceva neplăcut pentru el, conștientizează lucrul acesta și îi distrage atenția de la factorul stresant care i-a provocat toată neplăcerea”, a declarat Adina Rus, antreprenor.
Tehnologia, validată la o competiție europeană de inovații medicale
Această tehnologie a fost validată deja validată la una dintre cele mai importante competiții europene dedicate inovațiilor medicale.
Testările clinice se vor face anul viitor. Abia după aceea produsul va fi considerat unul medical.
„În prima fază am încercat să vedem ce măsoară brățara și să validăm faptul că ceea ce măsurăm noi corespunde cu efectele reale după care am introdus încet încet toți algoritmii aceștia și am intrat în faza următoarea a testărilor în care am introdus și partea de intervenție și am verificat și rezultatele din punct de vedere a cât de repede s-au liniștit, cât de multe incidente de genul acesta au fost înregistrate”, a precizat antreprenorul.
Lasă un răspuns