,

Cluj-Napoca – „orașul micilor proiecte”! Pasajului subteran Muncii – Oașului, pe masa urbaniștilor

Posted by

Cluj-Napoca – „orașul micilor proiecte”! A început analiza proiectului pentru primul pasaj subteran de pe Bulevardul Muncii – strada Oașului, un proiect vital pentru decongestionarea traficului în zona Muncii.

Cluj-Napoca - "orașul micilor proiecte"
Cluj-Napoca – „orașul micilor proiecte”

Municipiul Cluj-Napoca nu a finalizat de 20 ani niciun proiect major de infrastructură rutieră pentru decongestionarea traficului în zonele cheie. Totul a rămas la stadiul de promisiune și idee. De altfel Clujul este și supranumit „orașul micilor proiecte”.

Noul PUZ pentru acest pasaj rutier subteran va intra în Comisia de Urbanism a Primăriei ClujNapoca.

Întreaga investiție în acest pasaj presupune o schimbare majoră a schemei de circulație existente. Scopul acestuia este pentru fluidizarea traficului rutier pe direcția Bulevardului Muncii, arteră principală de tranzit în estul municipiului ClujNapoca.

Odată cu separarea fluxurilor de circulație este vizată reducerea blocajelor rutiere, îmbunătățirea condițiilor de deplasare și creșterea siguranței participanților la trafic.

Cum va fi fluidizat traficul pe strada Oașului – B-dul Muncii?

Fluidizarea traficului pe direcția Strada Oasului – B-dul Muncii presupune proiectarea unui pasaj rutier subteran, lungimea acestuia este de aproximativ 114 m, lungimea rampelor de intrare/iesire este cuprinsa intre 82 – 100 m, cu banda de circulatie unidirecționala de 4.00m. Acesta să aibă și trotuare de serviciu cu latimea de 0.75 m. Gabaritul la intrarea in pasaj va fi de minim 4.50 m, facilitand astfel circulatia autocamioanelor si a autobuzelor. Lățimea benzilor de circulatie centrale (pe care este linia de tramvai) este de 3.25 m, iar latimea benzilor de circulatie marginale este de 3.50 m.

Planul presupune reproiectarea sensului giratoriu de la intersectia strazilor Oasului, B-dul Muncii, Strada Fanatelor si strada George Gordon Bayron. Lucrarile proiectate vor avea o lungime de aproximativ 444 m(pe directia strada Oasului – B-dul Muncii, si vor viza si racordurile cu strazile laterale.

Actuala linie de tramvai va rămâne pe zona mediană, stația de tramvai se va reloca imediat dupa sensul giratoriu proiectat, fiind prevazuta cu peroane acoperite.

Se va interveni și la podul Oașului. Două proiecte imobiliare în pericol

Se va interveni si la podul existent de pe strada Oasului care traverseaza Paraul Chinteni. In urma expertizarii acestuia, vor fi prevazute lucrari de reabilitare/inlocuire.De asemenea se va amenaja si sectiunea de scurgere a vaii. In lungul strazilor, trotuarele existent se vor reproiecta, asigurandu-se astfel desfasurarea traficului pietonal.

Acest pasaj va duce la o impactare a două proiecte imobiliare private, aprobaate prin HCL în 2021 și 2022.  Este vorba de proiectele imobiliare Elite City (B-dul Muncii, intersecție cu strada Fabricii), respectiv Lucarom-Annadona (B-dul Muncii, intersecție cu strada Byron).

Proiectul va ajunge la vot în Consiliul Local Cluj-Napoca după ce va trece de Comisia de Urbanism.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *