Directorul fabricii clujene Terapia, Dragoş Damian, a lansat o propune pentru conceptul de „Ro-Shoring”, pentru relocarea investiţiilor din Rusia, Belarus şi Ucraina către România.
O fabrică de tractoare se va reloca în România în contextul războiului din Ucraina, urmând să aibă capital ucrainean, a declarat, în cadrul unei opinii, directorul Terapia Cluj, al doilea cel mai mare producător de medicamente din România.
„Relocarea manufacturii din Rusia, Belarus şi Ucraina către ţările de origine ori ţări terţe devine un subiect fierbinte, se pare că există deja proiecte în mişcare şi aici, o fabrică de tractoare din Ucraina (capital ucrainean, distrusă) se mută în România”, scrie Dragoş Damian, citat de zf.ro.
Aceste relocări către România trebuie să ţină cont şi de specificul manufacturii din acele ţări şi de faptul că România are un deficit de forţă de muncă mare în industrie.
Lasă un răspuns