Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a ajuns pe locul 3 într-un clasament al popularității realizat de institutul de sondare Avangarde, având o cotă de 24%. Acesta este depășit de doi lideri PSD, deputatul Alexandru Rafila și președintele Marcel Ciolacu.
Potrivit rezultatelor barometrului AVANGARDE, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, scorurile obţinute ar fi – PSD – 40% (faţă de 37% luna trecută), PNL – 17% (faţă de 20% luna trecută), AUR – 14%, USR – 13%, UDMR – 5%, iar PMP nu ar realiza pragul de 5% pentru intrarea în Parlament, relatează news.ro.
O altă întrebare adresată subiecţilor a avut următoarea formulare: ”În continuare vă vom citi o listă de politicieni şi personalităţi din România. Vă rugăm să ne spuneţi ce părere aveţi despre fiecare în parte”, opţiunile fiind: părere bună, părere proastă, nu am auzit de el, nu răspund.
Pe primul loc se află deputatul PSD Alexandru Rafila, cu 30%, urmat de Marcel Ciolacu – 25%, Emil Boc – 24%.
Cota de încredere a preşedintelui Klaus Iohannis s-a prăbușit, acesta a coborât de pe locul 3 până pe 6, având 14 % cotă de încredere, comparativ cu 28% în urmă cu o lună. Şi premierul Florin Cîţu este în scădere, cu o cotă de încredere de numai 7%, faţă de 14% în septembrie.
Guvernul este considerat de 28% dintre cei chestionaţi responsabil pentru gravitatea valului 4 al pandemiei în România, 15% consideră că preşedintele Iohannis este cel vinovat. în timp ce 14% consideră că populaţia este cea vinovată.
Sondajul a fost realizat în perioada 17 – 26 octombrie, pe un eşantion de 900 de persoane, prin metoda CATI (interviuri telefonice). Marja de eroare
Lasă un răspuns