Pe una dintre scenele de la UNTOLD 2023 a concertat și Gheboasa. Una din piesele favorite, care a fost cântată de mii de tineri prezenți, a șocat opinia publică românească.
“Dă-i țigan_a,
Rupe-i banca.
O, ce țigan_ă frumoasă,
Cum dă din găo_ză,
Filme de groază,
Este jegoa_ă.”
Gheboasa a fost acompaniat de mii de tineri și tinere care cântau cu frenezie aceste versuri, care foarte inteligente nu par a fi.
Jurnalista Cristian Sabău a scris și un mesaj despre această chestiune pe o rețea de socializare.
”Îngrijorător nu este doar ce cântă acest individ. Îngrijorător este că toți copiii știu versurile, iar fetele par entuziasmate. Pun pariu că bânguie dacă-i rogi să recite o poezie.
Azi, mai mult ca altădată, nu regret că nu am copii. În ce lume ar fi trăit? Cum îi poți învăța să caute și să se bucure de ape limpezi când toată lumea asta este un șuvoi murdar? Cum poți lupta singur, ca părinte, împotriva lui când autoritățile locale și miniștrii ”cool” se laudă unii pe alții pentru ”gloriosul” eveniment?”, a scris jurnalista.
E clar o manifestare de ”subcultură”
Sociologul Gelu Duminică a vorbit despre o manifestare de subcultură, dar nu ceva inferior ,muzical, fiind uimit că un număr așa de mare de tineri știu aceste versuri, semn că au mai cântat cântecul și cu alte ocazii.
Acest tip de muzică, mai crede Gelu Duminică ar ănceta să mai exista dacă nu ar mai fi oameni dornici să o cânte.
„Văd lumea oripilată de versurile muzicilor cântate pe scena UNTOLD de câțiva artiști extrem de populari în rândul tinerilor și adolescenților (gen Gheboasa). Se propune stropirea cu aghieazmă mare, se leșină de grija viitorului și se induce ideea că cei ce sunt acolo în public reprezintă un pericol pentru națiune. Cu siguranță, versurile sunt extrem de vulgare și pline de mizerie. Eu nu consum muzica asta și nici nu cred că o voi consuma vreodată. Din păcate, însă, nu pot să nu văd că nu e nimic nou sub soare cu muzica de genul ăsta și că ea a existat, sub varii forme, mai dintotdeauna”, a comentat sociologul.

Lasă un răspuns