, ,

În vara anului 1944 un frumos bulevard al Clujului a fost distrus. A fost reconstruit de la zero

Posted by

În vaara anului 1944, mai exact în data de 2 iunie, la prima oră a dimineții, un grup de bombardiere americane a lansat un atac devastator al Gării CFR Cluj Napoca, și a principalului bilevrad al orașului, strada Horea de azi.

La momentul respectiv distrugerile au fost semnificative, un număr foarte mare de persoane pierzându-și viața.

Operațiunea, pregătită în comun de Statele Unite și Uniunea Sovietică, a durat din iunie până în septembrie a aceluiași an și a constat în grupuri aeriene care decolau din sudul Italiei și Angliei și nu se întorceau la bază, ci aterizau pe aerodromuri din Ucraina și bombardau din nou la întoarcere.

Așa-numitul ”bombardament cu naveta”, informează wikipedia.org, a permis utilizarea eficientă a aeronavei.

Operațiunea a început pe 2 iunie cu bombardarea instalațiilor feroviare din Oradea, Cluj, Solnoca, Debrețin, Miskolc și Seghedin. Ca urmare a operațiunii, traficul feroviar din Ungaria a fost paralizat timp de trei zile.

Bombardarea Clujului si distrugerea unui frumos bulevard

Pe 2 iunie 1944, la ora 9 dimineața, sirenele de raid aerian au răsunat în Clujul controlat de Ungaria și ocupat de trupe germane.

La ora 9:08, avioanele au lansat o cantitate mare de pliante de propagandă asupra orașului, iar la ora 9:14 a început bombardamentul. Avioanele au vizat linia de cale ferată, lungă de aproximativ 5 kilometri și lată de 6-700 de metri.

Cele șase mitraliere care asigurau acoperirea aeriană a orașului, cu o rază de acțiune de 3.500 de metri, nu au reușit să devieze avioanele care zburau la o altitudine de 6-7.000 de metri. În timpul celor 50 de minute de bombardament, peste 1.200 de bombe au căzut asupra orașului.

Primăria a raportat 459 de victime (362 de civili, 32 de maghiari și 65 de soldați germani), dar se zvonea că ar fi fost mii de victime. 385 de clădiri au fost complet distruse și 860 au fost avariate. Rețelele de electricitate și telefonie au fost avariate în mai multe locuri.

Strada Horea refăcută până în 1950

Distrugerea clădirilor de pe strada Horea a făcut că întreaga zonă să fie reconstruită, cu arhitectura de azi.

Fotografiile realizate în 1950, arată clădirile refăcute și o viață a oamenilor foarte liniștită.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *