, ,

Incredibil! Polițistul arestat pentru viol este acuzat și de perversiuni sexuale. Acuzațiile procurorilor!

Posted by

La solicitarea redacției noastre, Parchetul de pe Lângă Judecătoria Cluj Napoca ne-a comunicat o serie de date, legate de activitatea infracțională comise de agentul Poliției Rutiere Cluj, Răzvan Petruș.

Procurorul Bogdan Florian, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj Napoca ne-a comunicat faptul că agentul Petruș și-a violat victima.

În fapt, s-a reținut că în la data de 12.11.2022, în jurul orei 01:00, inculpatul aflându-se într-un apartament pe raza mun. Cluj-Napoca, judeţul Cluj, profitând de starea persoanei vătămate care se afla în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, întrucât dormea, a întreținut un act sexual cu aceasta”, se arată în răspunsul oferit de unitatea de parchet.

Cronologia faptelor

La data de 12.11.2022, organele de poliţie din cadrul Poliţiei municipiului Cluj Napoca au fost sesizate de persoana vătămată cu privire la presupusa săvârșire a unei infracțiuni de viol, prevăzută de art. 218 alin. 1 şi 2 C.pen.

Prin ordonanța procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj Napoca din data de 12.11.2022, s-a dispus începerea urmăririi penale cu privire la infracțiunea de viol, faptă prev. și ped. de art. 218 alin. 1 şi 2 C.pen.

Prin ordonanța procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj Napoca din data de 12.11.2022, s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale faţă de suspect, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de viol, faptă prev. și ped. de art. 218 alin. 1 şi 2 C.pen.

Prin ordonnața procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj Napoca din data de 13.11.2022, s-a dispus reținerea suspectului pe o durată de 24 de ore.

Prin ordonanța procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj Napoca din data de 14.11.2022 s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de numitul inculpat, cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de viol, faptă prev. și ped. de art. 218 alin. 1 şi 2 C.pen.

Prin referatul procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj Napoca din data de 14.11.2021, s-a propus luarea măsurii arestului preventiv pe o durată de 30 de zile față de un inculpat, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de viol, faptă prev. și ped. de art. 218 alin. 1 şi 2 C.penal.

Judecătorii: și-a penetrat victima și cu degetele

Prin încheierea nr. 106/2022 a Judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca s-a dispus luarea măsurii arestului preventiv pe o durată de 30 de zile față de inculpat.

La rândul ei, Judecătoria Cluj Napoca, cea care a emis mandatul de arestate pe numele agentului Petruș, vine cu alte informații.

În răspunsul oferit, Judecătoria ne-a comunicat faptul că victima a fost penetrată și cu degetele, de către agentul de poliție, după care a fost violată.

În fapt, după cum va arăta infra, din probele administrate în cursul urmăririi penale rezultă suspiciunea rezonabilă privind săvârşirea de către inculpatul Petruș (n.n. – numele a fost trecut de redacția noastră, el fiind anonimizat) a infracţiunii de viol, prev. de art.
218 alin. 1 şi 2 C.p., constând în aceea că: în data de 12.11.2022, în jurul orei 01:00, aflându-se la o petrecere organizată în apartamentul unei cunoștințe, profitând de starea persoanei vătămate, care se afla în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, întrucât dormea, a penetrat-o peaceasta vaginal, cu degeteleˮ, se arată în documentele oficiale ale Judecătoriei Cluj.

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *