Lucrările pe Drumul Bistriței DJ 109 au fost finalizate cu finanțare pe fonduri europene

Posted by

Miercuri, 12 mai 2021, în prezența vicepreședintelui Consiliului Județean Cluj, Marius Mînzat, și a echipei de implementare a proiectului, a avut loc conferința de presă prilejuită de finalizarea investiției europene „Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională – Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriței, prin modernizarea și reabilitarea DJ 109 (intersecție DN1C – limita jud. Sălaj)”.

În lungime de aproximativ 32 de km, lucrările de reabilitare și modernizare a drumului județean 109 Răscruci – Borșa – Vultureni – Așchileu – limită cu județul Sălaj au fost recepționate de Consiliul Județean Cluj în luna februarie a.c.

Reabilitarea acestui drum județean, parte componentă a proiectului european „Drumul Bistriței”, a constat într-o serie de lucrări complexe, în profunzimea drumului, de la fundație până la așternerea celor două straturi de covor asfaltic.

Valoarea totală a proiectului derulat de forul administrativ județean a fost de 75.799.832,58 lei, din care 98% au provenit din finanțarea europeană asigurată prin Programul Operațional Regional 2014-2020.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *