Copil lovit în plin de un șofer neatent din Cluj. Cine a greșit în acest caz de manual? VIDEO

Posted by

Un accident de circulație soldat cu accidentarea unui pieton a avut loc sâmbătă seara, în Cluj Napoca. Pieton lovit în plin.

Zona unde a avut loc accidentul este la intersecția străzilor Paul Ioan cu Miraslău, din cartierul Grigorescu.

Pieton lovit în plin.
Pieton lovit în plin.

Un pieton care alerga pe trecerea pentru pietoni a fost surprins și accidentat de un șofer neatent. Potrivit imaginilor înregistrate, șoferul ar fi intrat pe roșu. Nu este clar dacă la semaforul pentru pietoni, era roșu sau verde.

”Da, din datele primite a fost vorba despre un pieton accidentat. Mai exact, un băiat de 14 ani, transportat la spital. A intervenit un echipaj SMURD de terapie intensivă mobilă. Copilul prezenta la prima evaluare un traumatism facial și unul la membrul inferior”, au comunicat cei de la ISU Cluj.

Accidentul înregistrat de o cameră de bord

Imaginile video înregistrate arată că și pietonul ar putea avea o mare parte din vină. Chiar dacă se afla pe trecerea pentru pietoni.

Intersecția unde a avut loc accidentul
Intersecția unde a avut loc accidentul

Fiind noaptea, pietonul s-a angajat în fugă la trecerea străzii. A trecut prima dată, de primul sens de mers, după care a sărit în fața mașinii, care nu circula cu viteză. Practic, șoferul mașinii nu a avut timp de reacție pentru a evita impactul.

Din fugă, pietonul a ajuns din trei pași în fața mașinii de culoare roșie. Impactul a fost unul violent, care l-a proiectat pe pieton la o distanță de peste cinci metri. Cu toate astea, pe imaginile surprinse de camera de bord al unui alt autoturism, se vede că pietonul s-a ridicat de unul singur.

Codul Rutier ar prevederi clare.Pieton lovit în plin.

Articolul 72 din Codul Rutier, OUG 195/2002, prevede clar că pietonii au dreptul să treaca strada cum vor ei. Chiar și în fugă. În toate cazurile prevăzute de lege, pietonii aflați pe trecerea de pietoni, au prioritate. În cazul de față, o condiție în plus era culoarea semaforului.

Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor”, prevede Codul Rutier.
 
De asemenea, un alt articol care îl condamnă pe șoferul mașinii roșii este 123 din Codul Rutier. Șoferii sunt obligați să nu depășească viteza de 30 de kilometri la oră, la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare şi marcaje, etc.
 
O altă prevedere legală este cea conținută de articolul 135, din OUG 195. În acest caz, șoferul este obligat să acorde prioritate de trecere pietonului. Doar atunci când traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *