Primăria Cluj-Napoca a alocat o sumă mai mare din bugetul local ca și cea de anul trecut pentru evenimentele dedicate zilei de 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române.

Astfel, municipalitatea clujeană a alocat suma de 240.000 de lei pentru organizarea manifestărilor de „Mica Unire”, cu 20.000 lei mai mult față de perioada similară a anului trecut.
În ședința etraordinară din 9 ianuarie, consilierii locali vor fi invitați să voteze un proiect prin care se alocă această sumă din bugetul local.
„În 2024 sărbătorim 165 de ani de la Unirea Principatelor Române. Propunem să celebrăm acest eveniment printr-o serie de momente artistice, dar şi un spectacol de artificii”, se mneționează în referatul de specialitate.
Cum vor fi cheltuiți banii?
- Cheltuieli legate de prestațiile artiştilor (onorariu, transport, cazare şi masa) – 125.000 lei
- Scenă, led, sonorizare şi lumini – 45.000 lei
- Spectacol de artificii – 60.000 lei
- Promovarea evenimentelor – 10.000 lei
Lasă un răspuns