,

S-a lansat platforma online pentru sprijinirea comunității din Praid

Posted by

S-a lansat platforma online pentru sprijinirea comunității din Praid. Este vorba de un site special, ajutapraidul.ro, lansat de UDMR.

S-a lansat platforma pentru sprijirea comunității din Praid
S-a lansat platforma online pentru sprijinirea comunității din Praid

Orice cetățean român poate veni în sprijinul comunității din Praid și găsesc toate informațiile necesare aici.

„UDMR s-a implicat încă din primele momente în gestionarea situației de urgență de la Praid. Am organizat sprijinul guvernamental și am participat activ la intervențiile de salvare. Acum facem un nou pas: lansăm site-ul ajutapraidul.ro, unde oricine poate afla cum poate să ajute. (…) Scopul nostru este ca inițiativele locale să ajungă atât la comunitățile maghiare – din țară, din Bazinul Carpatic și dincolo de el, cât și la prietenii noștri români”, se arată într-un comunicat de presă.

Cum puteți sprijini comunitatea din Praid?

  • pentru ajutorul familiilor – asigurarea de alimente, medicamente, încălzire, cazare și compensarea veniturilor pierdute pentru persoanele evacuate, aflate în nevoie sau care și-au pierdut locul de muncă;
  • pentru susținerea celor care trăiesc din turism – sprijin direct pentru localnicii care își câștigă existența din activități turistice;
  • pentru relansarea turismului – promovarea potențialului turistic al zonei Praid și atragerea unui număr mai mare de vizitatori.

Îi îndemn pe toți cei care pot să doneze și să dea mai departe vestea. Pentru că nu există prea puțin – fiecare leu, fiecare euro contează’, a transmis președintele UDMR, Kelemen Hunor.

Starea de alertă a fost prelungită la Praid, în urma situației de urgență provocate de inundarea salinei din localitate de către apele pârâului Corund.

Instituția Prefectului Harghita a anunțat, sâmbătă, că starea de alertă se prelungește pentru 30 zile, începând cu data de 7 iunie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *