S-a stins atleta clujeancă Ileana Silai! A fost vicecampioană olimpică

Posted by

S-a stins atleta clujeancă Ileana Silai. Fosta mare atletă Ileana Silai a încetat din viață la vârsta de 83 de ani, a anunțat, vineri, Federația Română de Atletism.

S-a stins atleta clujeancă Ileana Silai
S-a stins atleta clujeancă Ileana Silai

A fost vicecampioană olimpică

”Astăzi, România pierde nu doar o mare sportivă, ci și un simbol al determinării, al eleganței și al demnității. Ileana Silai a fost una dintre cele mai valoroase atlete din istoria țării noastre, o femeie care a purtat tricolorul cu onoare, scriindu-și numele cu litere de aur în istoria atletismului mondial”, se arată în comunicatul postat de FRA pe Facebook.

Născută la 14 octombrie 1941, la Cluj-Napoca, Ileana Silai a descoperit atletismul relativ târziu, dar a ars rapid etapele, ajungând în vârful performanței internaționale. Ea a reprezentat România la patru ediții ale Jocurilor Olimpice – o raritate în sine – și a urcat pe podium la Ciudad de Mexico, în 1968, unde a câștigat medalia de argint la proba de 800 de metri.

De-a lungul carierei sale, a fost de 16 ori campioană națională și a stabilit 28 de recorduri naționale, cucerind medalii la Campionatele Europene, atât în aer liber cât și în sală, acolo unde a câștigat aurul în proba de 1.500 m în 1978, la Milano. A fost o sportivă completă, un model de longevitate și de voință: a concurat la cel mai înalt nivel până aproape de 40 de ani.

”Dar, mai presus de cifre și de podiumuri, Ileana Silai a fost o prezență luminoasă, o femeie modestă, curajoasă, care și-a dedicat viața sportului și a dus numele României în lume cu grație și cu mândrie. După retragere, a continuat să slujească atletismul, lucrând cu copiii și contribuind la formarea noii generații”, se mai arată în comunicat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *