Se majorează salariile directorilor de școli din România

Posted by

Guvernul Româniai a aprobat o majorare salarială pentru directori, directorii adjuncţi, contabilii-şef şi secretarii-şef cu nivel de studii superioare din școli.

„O Hotărâre aprobată de Guvern la propunerea Ministerului Educaţiei stabileşte salariile de bază pentru fiecare funcţie de conducere pe fiecare grad şi fiecare categorie de unitate de învăţământ. Se elimină inechităţile salariale în ceea ce priveşte funcţiile didactice de conducere din sistemul de învăţământ preuniversitar, respectiv director, director adjunct, contabil-şef, secretar-şef, cu nivel de studii superioare (S)”, spune purtătorul de cuvânt al Executivului, Mihai Constantin, citat de mediafax.ro.

Constantin a precizat că principiul stabilit pentru funcţiile didactice de conducere este acela ca salariile de bază ale acestor funcţii să fie peste nivelul maxim al salariilor de bază de execuţie cu dirigenţie.

„În acest an, pentru directori şi directori adjuncţi, faţă de salariul brut din decembrie 2023, creşterea brută medie totală va fi de peste 36%, din care creşterea brută medie în luna ianuarie va fi de 30%. La această creştere se adaugă sporul de suprasolicitare neuropsihică (10%). După caz, se poate acorda şi gradaţia de merit (25%)”, încheie Constantin.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *