,

Sentința de condamnare primită de la Daniel Don a fost una abuzivă. Judecătorii de la Timișoara i-au învățat drept pe cei din Cluj

Posted by

Curtea de Apel Timișoara a desființat sentința prin care Daniel Don, fusese condamnat de Tribunalul Cluj la cinci ani de închisoare cu suspendare.

Fostul director de la Agenția de Șomaj din Cluj Napoca a susținut tot timpul că este nevinovat și că sentința de condamnare de la Tribunalul Cluj a fost un abuz colosal.

Între timp dosarul a fost strămutat la Curtea de Apel Timișoara. Judecătorii de aici au decis reluarea dosarului de la zero, la Tribunalul Timișora, cu respectarea tuturor garanțiilor unei judecăți drepte.

”Admite apelurile declarate de inculpaţii DON DANIEL, ENYEDI ANDREI, UIFĂLEAN CRISTINA-DIANA şi APĂTEAN VASILE-DUMITRU şi Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Cluj împotriva sentinţei penale nr. 210 din 25.06.2021, pronunţată de Tribunalul Cluj în dosarul nr. 928/117/2016, desfiinţează sentinţa penală apelată şi dispune trimiterea cauzei spre rejudecare în primă instanţă la Tribunalul Timiş, cu privire la inculpaţii apelanţi. În temeiul art. 424 alin. 4 C.p.p., desfiinţează probele şi toate actele efectuate în cursul judecăţii, cu excepţia înscrisurilor, care rămân câştigate cauzei”, se arată în decizia Curții de Apel Timișoara.

La Cluj a primit cinci ani de închisoare

În permanență, Daniel Don a susținut la Tribunalul Cluj că este nevinovat și că judecătorul care l-a judecat, Marius Lupea, nu era competent să judece fapte de corupție. Cu toate acestea, niciun judecător nu a vrut să îl audă pe Don, cu atât mai mult să îi ia în considerare apărările pe care le-a formulat.

În ciuda evidențelor, Don a fost condamnat la cinci ani de închisoare, cu executare, într-un dosar care nu are niciun fel de probă al unei luări de mită efective.

”La individualizarea pedepselor care urmează a fi aplicate inculpatului Don Daniel, instanța va lua în considerare gradul de pericol social concret, ridicat spre foarte ridicat, al infracțiunilor comise (astfel cum a fost relevat în cuprinsul stării de fapt, în special în ceea ce privește infracțiunea de corupție comisă în formă continuată – peste 200 de acte materiale, pe o perioadă îndelungată de timp, în scopul obținerii unor importante sume de bani, de peste 3 milioane lei, din care, astfel cum am arătat anterior, o mică parte a fost folosită pentru recompensarea materială a unor angajați ai A.J.O.F.M. Cluj care nu dețineau funcția de expert, însă au desfășurat activități în proiecte”, se arată în sentința Tribunalului Cluj.

Diferența mare dintre cele două sentințe, cea de la Cluj și cea de la Timișoara, arată că judecătorii din Cluj sunt tributari unei gândiri din peroada anilor 2010-2014, când DNA făcea legea prin justiția românească.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *