,

SLAVA UKRAINI. Opera Română Cluj-Napoca organizează un recital de muzică ucraineană

Posted by

Opera Națională Română Cluj-Napoca va organiza în preajma sărbătorilor pascale două spectacole de excepție, primul fiind „Slava Ukraini!”, recital de muzică ucraineană, și „Pie Jesu”, prin care își arată solidaritatea față de poporul ucrainean.

Recitalul de muzică ucraineană „Slava Ukraini!” va avea loc în 18 aprilie și va oferi o seară specială ce stă mărturie la convingerea că muzica este limbajul universal al păcii.

„Din distribuție fac parte sopranele Anna Bondarenko (foto) și Olga Ovcharenko, artiste fugite din calea războiului și găzduite de instituția noastră, la care se vor alătura mezzosoprana Liza Kadelnik și pianista Adelina Sabău. Din repertoriul acestui recital fac parte exclusiv lucrări muzicale scrise de compozitori ucraineni care, în interpretarea celor trei soliste de origine ucraineană, vor crea o atmosferă emoționantă”, au spus reprezemtanții Operei clujene.

Soliste ale Operei Naționale și Baletului din Odessa, Anna Bondarenko și Olga Ovcharenko, au fugit din calea războiului și, după un drum riscant, au ajuns în siguranță la Cluj-Napoca.

În semn de solidaritate, Opera Națională Română din Cluj-Napoca le oferă tot sprijinul pentru ca acestea să-și poată continua activitatea profesională și să beneficieze de tot ce au nevoie în această perioadă.

„Prin urmare, Recitalul Slava Ukraini! stă mărturie la convingerea că muzica este limbajul universal al păcii, indiferent de perioadele pe care le traversează omenirea. Momentul va fi extrem de emoționant, observând cum muzica deschide dialogul pentru pace, depășind toate barierele și aducând speranța în suflete”, au mai spus cei de la Operă.

Cu acces gratuit pentru cetățenii ucraineni, Recitalul se va desfășura sub egida regiei Mihaelei Sandu, în foaierul Operei.

 

Să întâmpinăm Paștele

Cel de-al doilea recital al lunii aprilie, ”Pie Jesu”, programat în 21 aprilie la Cercul Militar Cluj-Napoca, este o invitație de a ne îndrepta spre sacralitate, de a celebra împreună și de a întâmpina Sfintele Sărbători pascale prin muzică.

Împrumutând titlul textului liturgic din Recviem, Recitalul PIE JESU este prilejul de a intensifica prin puterea muzicii trăirile spirituale ale Învierii Domnului, aducând în atenție o muzică de înălțare spirituală, ce va fi dezvăluită publicului de soprana Diana Țugui, mezzosoprana Liza Kadelnik, tenorul Cristian Mogoșan și basul Corneliu Huțanu, acompaniați la pian de Lucian Dușa.

Această inițiativă, care aspiră nu doar la experiența artistică, ci și la cea spirituală, se va materializa cu sprijinul artiștilor Operei care, în atmosfera intimă a recitalului, vor dărui un moment sacru, de care deseori avem atâta nevoie.

Ambele recitaluri vor începe la ora 18:30, iar biletele pot fi achiziționate online, pe site-ul www.bilete.ro, precum și din Agenția de bilete a Operei, deschisă pe latura estică a clădirii, de luni până vineri, în intervalele orare 11:00 – 13:00, respectiv 14:00 – 17:00.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *