Șofer prins beat și fără permis la volan pe străzile din Apahida. A fost reținut de poliție

Posted by

Un bărbat în vârstă de 52 de ani originar din comuna Cămărașu a fost prins de polițiștii clujeni de la rutieră fără permis la volan și sub influența alcoolului, pe o stradă din localitatea clujeană Apahida. 

Poliția Rutieră l-a oprit pe bărbat pentru control, în data de 15 mai, în jurul orei 20:30, un autoturism condus pe strada 1 Iunie din localitatea Apahida, de un bărbat în vârstă de 52 de ani din comuna Cămărașu.

„În urma solicitării documentelor, s-a constatat faptul că bărbatul nu deține permis de conducere. De asemenea, testarea cu aparatul etilotest a acestuia a indicat concentrația de 0.86 mg/l alcool pur în aerul expirat”, a transmis IPJ Cluj.

În continuare, cercetări sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

De asemenea, în aceeași zi, în intervalul orar 19.00-20.00, respectiv 22.45 – 00.45, polițiștii clujeni, împreună cu jandarmii, au organizat o acțiune în sistem integrat pentru menținerea ordinii și siguranței publice și combaterea accidentelor rutiere.

Au fost legitimate 185 de persoane, iar 118 autovehicule au fost controlate în trafic. În urma acestui control, au fost date 38 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 11.320 de lei, majoritatea reprezentând abateri de la normele rutiere. De altfel, au fost reținute 4 permise de conducere, potrivit polițiștilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *