„U” Cluj a trimis-o pe Voluntari în liga secundă

Posted by

„U” Cluj a trimis-o pe Voluntari în liga secundă, după ultima victorie a sezonului. Trupa lui Sabău s-a impus cu scorul de 1-0, duminică seara, 12 mai, prin golul din penalty transformat de Dan Nistor, în minutul 18, într-o partidă care a contat pentru ultima etapă a sezonului 2023-2024.

"U" Cluj a trimis-o pe Voluntari în liga secundă

În urma acestui eșec, FC Voluntari a retrogradat direct după 9 ani pe petrecuți pe prima scenă a fotbalului românesc.

Meciul a fost unul lipsit de intensitate și spectacol, fără prea multe ocazii notabile. Ilfovenii au atacat în valuri și au combinat la mijlocul terenului, însă defensiva alb-negrilor a stat bine în teren și nu le-au oferit șanse să se apropie de poarta lui Gertmonas.

Scorul la pauză a fost 0-1, iar în partea secundă, Universitatea a fost înghesuită în propria jumătate. Voluntari a forțat egalarea și a atacat timid, dar fără a reușit să își creeze situații periculoase.

Clujenii au trăit cu emoții finalul meciului și s-a rezumat să apere avantajul minim de pe tabelă, fără a amenința poarta lui Jesus Fernandez.

„U” Cluj merge la barajul pentru Conference League

Meciul s-a încheiat cu ilfovenii atacând cu disperare poarta lui Gertmonas, însă apărarea Universității a eliminat toate pericolele. Nu s-a mai schimbat nimic până la ultimul fluier, ia trupa lui Sabău câștigă meciul și îi semnează Voluntariului sentința retrogradării directe după 9 ani.

În urma acestui succes, „U” Cluj merge la barajul pentru Conference League.

Echipele de start:

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardri, Armaș – Boboc, Cascini, Crepulja, Rață, Aliji – Popescu, Nemec
Rezerve: Vâlceanu, Florea, Carnat, Ciobanu, Voican, Merloi, Dumtier, Răduț, Droppa, Paz, Lambrinoc, Turda
Antrenor: Florin Pîrvu

Universitatea Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu – Silaghi (Chintes, min 85), Simion, Bic (Doukoure, min 85), V. Gheorghe (Roger, min 85) – D. Nistor – Roguljic (Mitrea, min 85)
Rezerve: Gorcea, Chinteș, Mitre, Techereș, Roger, Grobry, Pănoiu, Ilie, Anselmo
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti). A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

Cartonașe galbene: Matricardi (69), Florea (90+2) // Bic (59), Chipciu (65)