În ultimele mandate ale lui Emil Boc, Primăria Cluj Napoca nu a construit niciun apartament pentru tineri. Un primar de lângă Cluj îi dă lecții lui Emil Boc.

În schimb, edilul promite marea cu sarea peste tot, și la orice oră din zi și din noapte.
În paralel, la Jucu, primarul de acolo a construit mai multe blocuri, destinate familiilor tinere. Apartamente cu una, două sau trei camere sunt disponibile deja, urmând a fi date spre folosință celor care au nevoie.

Blocuri pentru tineri
În total, la Jucu au fost construite 22 de apartamente. Contractul de proiectare și execuție lucrări a fost în valoare de 3.687.097,37 lei.
Blocurile au fost construite de firma Flaely Grup, din localitatea Sigmir, județul Bistrița Năsăud.
Apartamentele sunt dotate cu standarde medii, urmând ca cei care vor locui aici să facă și alte investiții.
Și la Cluj, Emil Boc tot vorbește de un bloc
După alegerile locale de la Cluj Napoca, Emil Boc a ieșit public și a promis că va construi un bloc de locuințe sociale.
Consilierii locali au aprobat ridicarea unui bloc de locuințe sociale în cartierul Iris din Cluj-Napoca.
Imobilul va avea în total 35 de apartamente de 1, 2 și 3 camere (cu suprafața maximă 100 mp), cu locuri de parcare și adăpost de apărare civilă. Valoarea totală a investiției este de 55,8 milioane de lei, fără TVA.
„În privința construcției de locuințe sociale, venim și noi să contribuim la acest efort care trebuie să fie comun, național, regional, local. Investim peste 10 milioane de euro în construcția locuințelor de pe strada Sobarilor, 35 de locuințe pe care le vom construi aici, după votarea în Consiliul Local vom trece la organizarea licitației astfel încât aceste locuințe să fie construite”, a declarat Emil Boc,
Lasă un răspuns