, ,

Victorie in extremis pentru CFR în duelul cu „U” Cluj. A fost cel mai spectaculos Derby de Cluj din istorie. Emil Boc, înjurat de galeria feroviarilor!

Posted by

Universitatea Cluj a fost învinsă in extremis de concitadina din dealul Gruia, marea rivală CFR Cluj, scor 3-4 (2-1), în cadrul etapei a 6-a a Superligii, la capătul unui meci care s-a dovedit a fi cel mai frumos și mai spectaculos DERBY de Cluj din istoria confruntărilor directe.

Duelul de pe Cluj Arena a adunat în tribune peste 20.000 de spectatori, galeria Universității Cluj fiind, așa cum era de așteptat, net superioară oaspeților, însă și feroviarii au avut parte de o susținere importantă de circa 2000 de fani.

După zece minute de joc, Ianis Stoica a reușit să deschidă scorul cu o reluare plasată, cu latul, la o minge respinsă greșit de defensiva feroviarilor (10) și același jucător a realizat „dubla” în minutul 38.

În urma unei prime reprize controlate autoritar de alb-negri, care au avut posesia de partea lor, elevii lui Mandorlini au redus din diferență în prelungirile primei reprize, la ultima fază, Phillip Otele a profitat de o gafă în apărarea gazdelor și a înscris pentru 2-1.

În partea secundă, CFR a adus liniștea pe Cluj Arena când a restabilit egalitatea, prin Durel Avounou care a marcat pentru 2-2 în minutul 56, iar în minutul 71, în urma unei faze controversate decisă de VAR, alb-vișinii au înscris pentru 3-2 prin Arlin Ajeti. Bucuria feroviarilor nu a durat mult, șase minute mai târzu, U a primit un penalty în urma unui fault clar a lui Anton Kresic la Ianis Stoica, iar Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă pentru 3-3 (77).

Primarul Emil Boc, prezent la meci și înjurat de galeria lui CFR

Foto Mihai Rusu / sportulclujean.ro

Primarul Emil Boc a fost prezent la această partidă și a urmărit din tribuna stadionului Cluj Arena, alături de viceprimarul Dan Tarcea, doctorul Constantea de la spitalul Clujana și șeful Poliției Locale, Marcel Bonțidean. Edilul Clujului a fost înjurat în repriza secundă a meciului de către galeria lui CFR, fiindu-i dedicat și un banner cu un mesaj dur. „M… Boc, M… Boc”, i-au strigat fanii feroviarilor primarului.

„Coregrafiile voastre, nicidecum de top, sunt sponsorizate de regimul Boc”, a fost unul dintre multele mesaje afișate de Peluza Vișinie la meciul de pe Cluj Arena cu Universitatea.

Speranțele fanilor Universității Cluj la un egal împotriva rivalei au fost risipite în minutul 82, când Betancor, intrat de zece minute în locul lui Bîrligea, a trimis o reluare la colțul lung direct în poartă.

Ocazie foarte mare pentru Universitatea în minutul 89, în urma unui corner bine executat în interiorul careului, iar Dragoș Tescan a venit complet nemarcat și a șutat puțin pe lângă poarta lui Sava (90).

Următorul joc oficial al Universității Cluj va avea loc luni, 28 august, la Sibiu, cu FC Hermannstadt, de la ora 18:30, iar CFR va primi vizita formației FC Botoșani, sâmbătă, 26 august, de la ora 19:00.

Echipele de start:

Universitatea Cluj: Iliev – Oancea (Dimitrov, min 79), Pițian, Miron (Filip, min 63), Mitrea, Vătăjelu (Tescan, min 79) – Nistor, Bic (Popadiuc, min 88), Chipciu – Stoica, Popa
Rezerve: Gorcea, Dimitrov, Filip, Perianu, Simion, Hofman, Tescan, Calcan, Popadiuc
Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic – Krasniqi, Avounou (Konoplianka, min 85), Tachtsidis, Muhar, Camora – Bîrligea (Betancor, min 73), Otele (Morgan, min 85)
Rezerve: Hindrich, Țîru, Morgan, Filip, Deac, Fica, Konoplyanka, Mihai, Jefte
Antrenor: Andrea Mandorlini

Arbitru: Sebastian Colțescu (București) / A1: Mircea Orbuleț (București) / A2: Adrian Popescu (Craiova) / Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București) / Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu / R1: George Găman (Craiova) / Observator arbitri: Octavian Șovre (Satu Mare)

Cartonașe galbene: Dimitrov (90+2), Chipciu (90+13) // Kresic (75), Betancor (83), Sava (90+12)

Fanii Universității Cluj au făcut o atmosferă senzațională pe Cluj Arena la derby-ul cu CFR, remarcându-se printr-un spectacol pirotehnic de senzație, demn de marile stadioane ale Europei