,

6 ani fără maestrul Dumitru Fărcaș. Primăria îi aduce un omagiu

Posted by

6 ani fără maestrul Dumitru Fărcaș, iar clădirea Casei de Cultură a Studenților va fi iluminată în tricolor, miercuri, 7 august.

6 ani fără maestrul Dumitru Fărcaș
6 ani fără maestrul Dumitru Fărcaș

Anunțul a fost făcut de primarul Emil Boc. Astăzi, 7 august, e împlinesc 6 ani de când taragotistul Dumitru Fărcaș a plecat la stele.

6 ani fără regretatul Dumitru Fărcaș

„Maestrul Dumitru Fărcaș a atins, prin muzica sa, inimile tuturor clujenilor și românilor. Notele muzicale unesc de decenii fibra noastră națională, iar, datorită frumuseții transpuse în cântecele populare. Va rămâne pentru eternitate în memoria poporului nostru.

În semn de apreciere și respect, Casa de Cultură a Studenților din Cluj-Napoca îi poartă numele, precum și strada unde a locuit artistul în orașul nostru. Anual, prin grija Andreei Fărcaș și a Fundației „Dumitru Fărcaș”, cu sprijinul Primăriei se organizează Festivalul „Dumitru Fărcaș”, unde tinerii să cunoască și să împărtășească tainele muzicii folclorice românești.

Astăzi, Primăria Cluj-Napoca iluminează în tricolor Casa de Cultură a Studenților „Dumitru Fărcaș”. De asemenea, pe parcursul zilei, din Turnul Primăriei este redată din oră în oră o secvență reprezentativă din „Suită în Țara Moților”.

Maestre, prieten drag, nu te-am uitat și nu te vom uita niciodată!”, a declarat edilul Emil Boc.

Celebrul taragotist Dumitru Fărcaș s-a născut la 12 mai 1938. El a încetat din viață pe 7 august 2018, la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, în urma unui infarct.

Dumitru Fărcaș și-a început cariera profesională în anul 1960, când s-a angajat ca instrumentist la Ansamblul „Maramureșul” din Baia Mare. În 1962, a preluat Ansamblul „Mărțișorul” al Casei de cultură a studenților din Cluj-Napoca, împreună cu care a obținut numeroase premii naționale și internaționale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *