O fotografie publicată pe un grup celebru de facebook dedicat amintirilor din Cluj a stârnit nostalgia a zeci de clujeni.
Este vorba de imaginea scoasă din Arhiva Culturală Minerva cu ștrandul Clujana din 1986.
Ștrandul era plin de oameni, tineri sau mai în vârstă, care se bălăceau și se distrau în fiecare vară. Generații întregi de clujeni au învățat să înoate la ștrandul Clujana, unul dintre puținele bazine care continuă să reziste și astăzi, dar acum a devenit un ștrand care nu mai este accesibil tuturor din cauza prețurilor foarte mari de acces.
„Eu pe Dubalarilor, aici imi petreceam fiecare zi din vacanta de vara!”, a scris Gelu Randasu.
„Aici am învățat să înot”, a completat Attila.
„Eu pe Dubalarilor, aici am invatat sa sar de la trambulina. Imi amintesc acuma de Arcas”, a completat si Nemes.
„Era o relaxare ieftină și aproape de casă. Aici au învățat copii mei să înoate”, a scris doamna Alb.
Municipiul Cluj-Napoca duce lipsă de astfel de ștranduri publice, Clujana a devenit privat, „Olimpic” aparține de Universitatea Tehnică din Cluj, iar ștrandul Sun din Grigorescu este administrat de RADP, însă a fost mai mereu închis pentru renovari.
La o populație de aproximativ 500.000 de persoane care locuiesc, studiază și lucrează în Cluj, trei ștranduri sunt prea puține. Administrația liberală care conduce de 20 de ani orașul nu a reușit să identifice un teren unde să construiască un ștrand public accesibil pentru toată lumea, la prețuri decente, iar clujenii sunt nevoiți astfel să meargă la Oradea, Târgu Mureș sau în Ungaria, la Hajdúszoboszló, Gyula sau Nyíregyháza.
Lasă un răspuns