Angajații Poștei Române intră în GREVĂ japoneză joi, 30 ianuarie. Aceștia sunt nemulțumiți de măsurile luate în urma „ordonanței trenuleț„.

Sindicatul Național „Loteria Română” (SNLR), afiliat la Confederația Națională Sindicală „Cartel ALFA”, va declanșa joi, 30 ianuarie 2025, o grevă japoneză în agențiile loto. Aceștia vor să atragă atenția asupra efectelor negative ale Ordonanței de Urgență 156/2024, cunoscută drept ordonanța „trenuleț”.
Ce nemulțumiri au angajații Loteriei Române
În urma unui comunicat transmis miercuri Agerpres, sindicaliștii susțin că diminuarea valorii voucherelor de vacanță afectează direct puterea de cumpărare a angajaților Loteriei Române. Asta în condițiile în care majoritatea acestora au un nivel salarial apropiat de salariul minim pe economie.
SNLR reclamă, de asemenea, pierderea unor drepturi prevăzute în Contractul Colectiv de Muncă. Cum ar fi reducerea sau eliminarea unor beneficii și bonusuri modeste care pune o presiune financiară suplimentară asupra angajaților.
O altă nemulțumire a SNLR se referă la limitarea drepturilor sindicale și la absența unei analize corecte a situației companiei.
„Deși Compania Națională Loteria Română generează anual un profit net substanțial, comparativ cu alte companii de stat care înregistrează pierderi, măsurile restrictive impuse nu țin cont de performanțele reale și de veniturile solide obținute de companie”, se scrie în comunicat.
Sindicatul Național „Loteria Română” își exprimă deschiderea pentru un dialog real și constructiv cu conducerile relevante și autoritățile de resort. Aceștia vor să identifice soluții echitabile și de compromis rezonabil. Prin această acțiune, sindicaliștii fac un apel la responsabilitate și cer revizuirea urgentă a măsurilor care au condus la situația actuală.
Lasă un răspuns