,

Ce operații a făcut chirurgul de excepție Lucian Fodor de la Spitalul Județean Cluj. Așa ceva se vede doar în filme! Galerie FOTO

Posted by

Foaia Transilvană va continua seria dezvăluirilor despre abuzurile comise împotriva chirurgului de elită Lucian Fodor care a fost forțat să demisioneze.

La finalul anului trecut, Lucian Fodor a anunțat că demisionează din funcție, alături de un alt medic foarte bun, Raluca Sobec. Cei doi au comentat atunci, și ulterior, în cadrul unui interviu pentru Foaia Transilvană, că împotriva lui au fost comise abuzuri de către conducerea Spitalului Județean Cluj.

„Eu plec pentru că așa vreau eu. Știu ce valoare am și voi lucra pe viitor în mediul privat. Acum, la Spitalul Județean Cluj e pra mare mizeria. Au adus un medic specialist care face greșeli elementare. Pentru că nu am fost lăsat să lucrez și să organizez secția la nivelul unui spital european am ales să plec”, ne-a declarat Fodor.

Ce operații a făcut Fodor la Spitalul Județean Cluj

Între timp, am stat de vorbă din nou cu mai mulți medici clujeni care au fost rezidenții lui Lucian Fodor și care au învățat din experiența acestuia, acumulată în cei cinci ani în care a lucrat în cadrul celui mai mare spital de chirurgie reparatorie din Israel.

Unul dintre acești medici ne-a trimis mai multe fotografii ale unor operații făcute de Fodor la Spitalului Județean Cluj, la adulți și la copii.

”Puteți vedea în fotografiile trimise că este vorba despre cazuri grave, nu simple zgârieturi sau răni mai profunde care necesită curățare și sutură. Vorbim de amputații totale de mâini sau palme. Am participat alături de medicul Fodor, care era mâna întâi la cazuri grave de reconstrucție în cazul unor copii. Fotografiile pe care vi le-am trimis sunt exemple reale din activitatea lui Fodor la Spitalul Județean Cluj. Acum să văd cine mai are curajul să se înhame la o amputație totală de mână”, ne-a spus un chirurg plastician.

Profesorul de medicină Silviu Albu, specialit ORL, declara zilele trecute că sistemul de medicină de stat are nevoie de medici de elită care să poate repara cazurile grave care apar la camerele de gardă.

Un răspuns

  1. Avatar ion creanga
    ion creanga

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *