,

Incident grav la Primăria Gilău. Romii îi amenință pe angajați, cu largul concurs al primarului PNL, după ce au rămas fără ajutoarele sociale

Posted by

Secretarul general al comunei Gilău, Cristina Mănăstireanu a ajuns la Unitatea de Primire a Urgențelor Cluj, în stare gravă, după ce i s-a făcut rău la locul de muncă. Incident grav la Primăria Gilău.

Incident grav la Primăria Gilău. Secretarul genral al comunei a fost amenințat cu moartea

Din primele informații, în cursul zilei de joi, mai multe familii de romi din comună au trecut la amenințări, după ce au rămas fără ajutoarele financare, pe care nu le meritau. 

Aceștia au mers la Primăria Gilău, la primarul Gelu Topan, care i-a îndemnat să meargă mai departe la secretarul adminisrativ, deoarece ”acest funcționar nu ar fi de acord cu acordarea de ajutoare financiare și că îi urăște”.

Ar fi vorba despre acordarea venitului minim de incluziune. După ce romii au amenințat-o cu moartea pe Cristina Mănăstireanu, chiar în biroul acesteia, la fața locului au ajuns medicii de la Ambulanță și mai multe echipaje de Poliție.

Cei de la Poliția Locală Gilău, ori au fost complici cu acest episod, ori au fost depășiți de situație.

A ajuns la UPU în  stare gravă

Surse medicale ne-au declarat că starea medicală a funcționarului amenințat era foarte gravă. Tensiunea arterială fiind 230 /135. 

Joi seara am reușit să luăm legătura cu Cristina Mănăstireanu. Aceasta ne-a declarat că a fost vorba despre acordarea ajutoarelor sociale, denumite acum venituri minime de incluziune. 

”A fost un control Agenția de Prestații Sociale Cluj (AJPIS), care a constatat că cetățenii din ccomună care primesc aceste drepturi nu au acumulat numărul de ore de muncă cerute prin lege. Polițistul local Rareș Baica a întocmit pontajele de prezență la muncă. Unii nu au  muncit deloc, alții doar parțial. Ulterior, primarul a emis o dispoziție prin care mi-a solicitat ca aceste dosare să fie reanalizate. Unele familii primesc 1.900 de lei, altele 1.200 de lei. Din 90 de dosare, la 62 s-a dispus încetarea sau suspendarea acordării acestor ajutoare”, ne-a explicat Cristina Mănăstireanu.

Romii au amenințat-o cu moartea

Cristina Mănăstireanu ne-a mai declarat că aceste dispoziții emise de încetare, respectiv suspendare a acordării acestui ajutor, au fost comunicate celor în cauză.

Așa se face, că romii nemulțumiți au venit la Primăria Gilău. De aici, mai spune ea că ar fi aflat de la aceștia, primarul i-a redirecționat spre biroul secretarului administrativ al comunei. 

”Chiar au zis romi că primarul i-a trimis la mine să mă întrebe de ce am tăiat aceste ajutoare, și că edilul le-a zis că îi urăsc. M-au amenințat cu moartea și le fac plângere penală pentru amenințare”, a mai spus Cristina Mănăstireanu.

Venitul minim de incluziune, este o formă de ajutor social. În schimbul banilor, cei îndrept trebuie să presteze un număr de ore de muncă.

Așteptăm și punctul de vedere al primarului comunei Gilău.

Un răspuns

  1. Avatar Geani
    Geani

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *