,

Milionarul Dorel Goia construiește un bloc pe o parcelă minusculă din Cluj, într-o zonă deja sufocată de blocuri

Posted by

Primăria Cluj-Napoca continuă să aprobe proiecte imobiliare controversate în ciuda aglomerației urbane. 

Milionarul Dorel Goia construiește un bloc pe o parcelă minusculă

Pe o suprafață de doar 879 mp, situată pe Calea Dorobanților nr. 110, în Cluj-Napoca, urmează să fie ridicat un nou bloc de locuințe colective, cu regim de înălțime S+P+2E.

Proiectul aparține companiei Textila Romat SA, firmă controlată de milionarul clujean Dorel Goia, cunoscut pentru investițiile masive în imobiliare și construcții.

Mai trebuie spus că societatea are un singur angajat, iar pentru anul 2024 a avut o cifră de afaceri minusculă. Mai exact, 50.000 de lei.

La benefeciari mai apare și Elba Nova SRL.

Încă un bloc într-o zonă deja sufocată

Zona Dorobanților este una dintre cele mai dense și aglomerate din oraș.

Blocurile sunt deja lipite între ele, spațiile verzi aproape inexistente, iar infrastructura rutieră și pietonală abia mai face față traficului intens și lipsei de parcări.

Cu toate acestea, Primăria Cluj-Napoca a aprobat fără rezerve un nou Plan Urbanistic de Detaliu (PUD) care permite construirea blocului pe o parcelă care anterior era destinată parcării.

Terenul, cu o suprafață insuficientă pentru dezvoltări majore, va găzdui 9 apartamente, locuri de parcare la subsol și spații de circulație.

Decizia ridică semne de întrebare despre criteriile urbanistice aplicate în oraș și despre favorizarea dezvoltatorilor imobiliari în detrimentul locuitorilor din cartierele deja congestionate.

Reprofilarea Textila Romat și ambițiile imobiliare ale lui Dorel Goia

Textila Romat, o firmă care altădată activa în domeniul textil, este astăzi folosită ca vehicul imobiliar de către Dorel Goia.

Proiectul de pe Dorobanților nu este o excepție, ci parte a unei serii de inițiative imobiliare ale omului de afaceri, inclusiv pe terenurile fostei fabrici „România Muncitoare”.

Goia este acționar majoritar în TeraPlast și fondatorul lanțului „La Casa”.

Deși are o imagine discretă, influența sa în urbanismul clujean devine tot mai vizibilă, iar aprobările primite pentru proiecte în zone cheie ale orașului nu trec neobservate de comunitate.

O administrație care ignoră locuitorii

Pentru mulți clujeni, aprobarea acestui proiect este încă un exemplu al indiferenței autorităților locale față de calitatea vieții.

Într-un oraș în care locuințele s-au construit haotic în ultimii ani, fără infrastructură adecvată și fără o viziune coerentă de dezvoltare, fiecare nou bloc devine o povară.

Este legitim să ne întrebăm: cât de departe va merge administrația clujeană în sacrificarea spațiului urban pentru interese imobiliare?

Și cine sunt, cu adevărat, beneficiarii acestui tip de urbanism.

Blocul care urmează să fie ridicat pe Calea Dorobanților este simbolic pentru ceea ce a devenit urbanismul clujean: o luptă inegală între profit și spațiu locuibil.

Atât timp cât proiectele sunt aprobate pe bandă rulantă, indiferent de contextul urban real, Cluj-Napoca riscă să devină un oraș sufocat de betoane, în care cetățenii plătesc prețul pentru decizii luate în birouri închise.

Un răspuns

  1. Avatar BOTA
    BOTA

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *