Revoltă la Școala Ion Agârbiceanu din Cluj Napoca. În toiul iernii, sute de copii au fost mutați forțat la altă școală

Posted by

Părinții copiilor din clasele zero de la Școala Ion Agârbiceanu din Mărăști sunt revoltați pentru că elevii sunt mutați forțat la altă școală.

”Elevii din clasa zero de la Școala Ion Agârbiceanu vor fi mutați forțat lângă BRD, la Colegiul Anghel Saligny. Ca părinți suntem revoltați, pentru că locuim aproape și sunt și alții care s-au mutat lângă școală tocmai pentru a fi aproape. Ne-au spus că nu mai sunt locuri la școala asta și de aceea trebuie mutați copiii. Noi am înscris copilul în luna mai 2021 la școală și nu ni s-a spus nimic. În septembrie, după ce au început cursurile am aflat că cei din clasa zero vor fi mutați”, a declaat un părinte, citat de știridecluj.ro.

Părinții spun că cei din conducerea școlii s-au purtat mișelește.

”Am fost revoltați în septembrie, dar ni s-a spus că să vedem, să așteptăm că e posibil să se fac în semestrul doi sau la final. Luni, 6 decembrie, am aflat că vor fi transferați din 13 decembrie. Am înțeles că și copilul directoarei este în școală, dar e în cele două clase care rămân”, a mai spus părintele. 

S-au făcut 12 clase zero

La începutul anului școla 2021/2022, la Școala Ion Agîrbiceanu au fost înființate 12 clase zero, în condițiile în care unirarea de învățământ nu avea spațiu suficient.

Spre exemplu, elevii din clasa a doua au ore numai de 35 de minute și nu de 50 de minute, pentru că nu este destul spațiu pentru toți copiii. Acest lucru ridică alte semne de întrebare. 

Ce ore sunt acestea de 35 de minute? De ce nu au fost deschise mai puține clase zero, pentru a nu reduce calitatea actului educațional pentru ceilalți elevi? 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *