, ,

Un bărbat din Cluj a fost condamnat la cinci ani după ce a vrut să își omoare ginerele. L-a lovit cu mașina și l-a rănit grav

Posted by

Tribunalul Cluj l-a condamnat pe Gheorghe Albu din Valea Drăganului, județul Cluj, la cinci ani de închisoare cu executare, pentru tentativă de omor.

În plus, bărbatul a fost condamnat să îi achite ginerelui daune morale în valoare de 30.000 de euro, și 20 la sută, lunar, din venitul minim net pe economie, ca urmare a pierderii parțiale a capacității de muncă.

Albu a fost găsit vinovat de tentativă de omor, infracțiune care a avut loc în Valea Drăganului, județul Cluj, chiar în fața casei unde locuia ginerele său. În plus, susțin procurorii, Albu a fost la un pas să își ucidă nepoata și fiica care se aflau pe trotuar.

”În actul de sesizare s-a reţinut, în esenţă, că inculpatul Albu Gheorghe în cursul după-amiezii de 29.08.2020 în jurul orei 18:00, ar fi condus autoturismul cu numărul de înmatriculare *** pe drumurile publice situate pe raza localităţii Valea Drăganului şi, ajuns în faţa imobilului cu numărul 91, după ce ar fi observat-o pe persoana vătămată ****, care stătea în afara părţii carosabile, vis-a-vis de imobil, ar fi accelerat, ar fi părăsit partea carosabilă virând înspre direcţia persoanei vătămate şi ar fi lovit-o, cauzându-i conform certificatului medico-legal nr. 6744/I/a/1001 din 18.09.2020 emis de Institutul de Medicină Legală Cluj Napoca, leziuni traumatice care necesită 95-100 zile de îngrijiri medicale”, se arată în rechizitoriu, citat de sentința de condamnare.

A vrut să își ucidă ginerele

Pe parcursul procesului, Albu a încercat să se  apere spunând că nu a vrut să își omoare ginerele, călcându-l cu mașina.

El a mai spus că de mai multă vreme conducea un autoturism destinat persoanelor cu handicap, și nu era obișnuit cu acesta.

”Se susţine că inculpatul, din eroare, a accelerat în loc să frâneze, pe fondul neatenţiei sau al unei tulburări, astfel cum reiese din raportul de expertiză tehnică depus la dosar – inculpatul conducând un vehicul adaptat pentru persoane cu dizabilităţi pe care îl achiziţionase în urmă cu doar două luni, fiind explicabilă lispa de coordonare motrică a sistemului adaptat de accelerare, cu precădere pe fondul de stres, coroborat cu vârsta înaintată a inculpatului”, se mai arată în sentință.

Socrul s-a enervat pe ginere la o nuntă

Cercetarea judecătorească a stabilit că Gheorghe Albu a participat la o nuntă alături de fiica, ginere și nepoată. Acolo, Albu ar fi aflat că un nepot are probleme cu drogurile, și că acest lucru i-a fost ascuns.

Între Albu și ginerele său exista o relație tensionată, care durează de mai mulți ani.

”La petrecerea respectivă inculpatul a aflat despre efectuarea unei percheziţii domiciliare la locuinţa fiicei sale *** şi a nepoatei de fiică ***, moment în care a devenit foarte supărat. Supărarea inculpatului a intervenit în contextul relaţiei tensionate pe care o avea cu ginerele său şi deoarece nepotul ginerelui era cercetat penal pentru trafic de droguri, iar inculpatul nu dorea ca şi nepoata sa, ***, să fie implicată în activitatea infracţională din cauza nepotului persoanei vătămate”, se mai arată în sentință.

A intrat cu mașina în ginerele său

După petrecere, fiecare s-a dus spre locuința lui. Judecătorii mai notează că ginerele discuta cu soția și cu fiica lui în fața casei, moment în care a auzit o mașină care circula cu viteză și cu motorul turat.

”În timp ce persoana vătămată discuta cu soţia şi cu fiica, în faţa locuinţei, au auzit o maşină venind spre ei. Soţia persoanei vătămate a observat că este maşina tatălui ei şi, crezând că acesta vine să îi aducă ceva, s-a îndepărtat de soţ şi de fiică cu intenţia să se ducă spre tatăl său. În acel moment inculpatul a accelerat, a părăsit partea carosabilă şi s-a îndreptat spre locul în care se afla persoana vătămată, lovind-o pe aceasta cu autovehiculul la volanul căruia se afla. În urma impactului, persoana vătămată *** a fost proiectată pe capotă, apoi pe parbriz, după care a căzut peste nişte lemne”, se mai arată în sentința Tribunalului Cluj.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *