Mihai Hossu este un cunoscut restaurator de case tradiționale. Un nou proiect lansat de clujean prinde viață, de data aceasta într-o localitate din zona de munte a Apusenilor. Clujeanul care renovează case a dat din nou lovitura.
O familie a cumpărat o casă și a făcut o investiție semnificativă pentru a-i reda o formă cât mai tradițională. Construită într-un stil de arhitectură rurală, simplu, dar foarte plăcut ochiului, casa restaurată de Mihai Hossu, și echipa lui prinde viață.


Hossu ne-a explicat că el și echipa lui lucrează pe partea de structuri tradiționale. De exemplu, la această casă, vechiul acoperiș cu țiglă, a fost înlocuit cu unul din șindrile de lemn.
Un proiect apreciat și de arhitectul șef al Județului Cluj
”Proiectul reprezintă un demers foarte interesant prin care o construcție existentă capătă o nouă viață. Demonstrează fără echivoc faptul că, aceste case care si-au demonstrat viabilitatea atâția ani, pot sa capete o noua viata și merita sa fie refolosite. Ele pot fi ușor adaptate cerințelor actuale de locuire și sunt perfect integrate în specificul arhitectural al satului”, ne-a declarat arhitectul Salanță.
Pe de altă parte, mai susține arhitectul șef, este foarte lăudabilă ideea unor echipe de meșteri tradiționali.
Lasă un răspuns