Fata de 16 ani din Cluj Napoca reținută de polițiști pentru 24 de ore. Alți doi tineri au ajuns în arest pentru o bătaie în parc

Posted by

Polițiștii clujeni au dispus reținerea pentru 24 de ore a unor tineri, de 16, 17 și 19 ani pentru comiterea infracțiunilor de amenințare, influențarea declarațiilor, portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase și lovirea sau alte violențe.

Concret, cei trei sunt acuzați că au bătut o altă fată, de 15 ani, într-un parc din Cluj Napoca. Incidentul a avut loc în data de 27 aprilie 2022. Victima a fost acostată de cei trei, și ulterior agresată, care aveau asupra lor un pistol de tip airsoft, despre care le-au spus celor prezenți că este unul adevărat.

Poliția Cluj a fost sesizată în scris de victima de 15 ani. Ulterior, cei trei au amenințat-o să își retragă plângerea depusă la IPJ Cluj.

Ce spune IPJ Cluj

”La data de 2 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Cluj-Napoca au reținut pentru 24 de ore 2 tineri, unul de 16, iar celălalt de 19 ani și o tânără de 16 ani, pentru săvârșirea infracțiunilor de amenințare, influențarea declarațiilor, portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase și lovirea sau alte violențe.

În urma evenimentului aceștia ar fi încercat, prin constrângere verbală, să o determine pe minora de 15 ani să nu sesizeze organele de poliție.

În cadrul investigațiilor derulate de polițiști, cei 3 tineri au fost identificați, iar în baza probatoriului administrat aceștia au fost reținuți 24 de ore, fiind depuși într-un Centru de Reținere și Arestare Preventivă”, precizează anchetatorii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *